Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandıracak 6 İpucu

Genelde ya başlanan kitaplar yarıda kalır ya da ikinci bir kitap haftalar hatta aylar sonra okunabilir. Kitap okumak isteyip bir türlü başlayamayan ya da yarım bırakanlar hatta bunu bir alışkanlığa dönüştürememekten şikayetçi olmayan yoktur. Ancak bazı basit tüyolarla kitap okumayı düzenli bir alışkanlığa dönüştürmenize yardımcı olabilecek hususlar yazımızın devamında.

#1 Öncelikle okuyacağınız kitabı yanınızda taşıma alışkanlığı edinin.

Ev, iş, seyahat, araba kısacası nereye gidiyorsanız yanınızdan kitabınızı eksik etmeyin. Unutmayın yanınızda olmayan bir kitabı okuma şansınız zaten sıfırdır. Piyasada satılan ve zevkinize göre seçeceğiniz kitap çantaları ile bunu kolayca sağlayabilirsiniz.

0 puan
Upvote Downvote

#2 Sosyal medyanın gücünden yararlanın

Sosyal medya hesaplarınızdan  okuduğunuz kitap hakkında bilgiler, sözler, yorumlar vb. paylaşın. Böylece kendinize tatlı bir baskı oluşturarak. Hedefler belirleyin, bu hedeflere ulaştıkça da okuduğunuz sayfa sayısını, keşfettiğiniz yazar ve kitap adedini düzenli olarak paylaşın. Alacağınız olumlu dönütler, beğeni ve yorumlar sizi kamçılayacaktır.

0 puan
Upvote Downvote

#3 Kitap okuma kulüpleri ya da grupları ile temasa geçin.

Okuma etkinlikleri, bilgi ve kitap alış-verişi gibi bir çok konuda itici güç olacak bu tür grup ve kulüpler sizi motive edecektir.

0 puan
Upvote Downvote

#4 Sevdiğiniz, ilginizi çeken, sizi sürükleyen kitaplar ile okuma alışkanlığı edinin.

Popülerlik uğruna ya da bu yazarı mutlaka okumalıyım, en çok satanları bitirmeliyim, bu yazarı okumayan kitap okumuş sayılmaz gibi sizi baskılayacak tarzda hareket etmeyin. Sevdiğiniz ve haz aldığınız yazar ve konularda okumayı tercih edin.

0 puan
Upvote Downvote

#5 Gün içinde sayfa okuma hedefleri koyun ve her fırsatta bu hedefe ulaşmak için okuyun.

Örneğin günlük 50 sayfa hedefiniz varsa her bulduğunuz fırsatta serviste, teneffüste, molada, vapurda, uçakta kısacası her imkan ve şartta 1-2 sayfa hiç far etmez okuyun, okumaya çalışın.

0 puan
Upvote Downvote

#6 Yatmadan önce kitap okuyun.

Yatmadan önce kendinize süre veya sayfa sınırlamaları getirerek amaçlar edinin. Örneğin 20 dakika 15 sayfa okumadan uyumayacağım gibi.

0 puan
Upvote Downvote

Puan Ver

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Hiç Dikkat Edilmeyen ve Her Gün Yapılan 7 Yanlış

Yüzde Oluşan Sivilcelerin 6 Bölgeye Göre Farklı Anlamları Var!