Eskişehir’de Görülmesi Gereken En Güzel 10 Yer

Türkiye’nin demiryolu ulaşımının merkezinde kalan, Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olmak üzere iki seçkin üniversiteye sahip olan Eskişehir, 60 bin öğrencinin öğrenim gördüğü, genç ve dinamik nüfusu ile Anadolu’nun diğer şehirlerinin imrendiği bir kenttir. Eskişehir, son yıllarda kültür-sanat alanında gösterdiği gelişmelerle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış, bu vesileyle 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmiştir.

Bu yazımızda Eskişehir’i görmek isteyen, Eskişehir’e gittiğinde gezilebilecek yerlerini merak edenler için Eskişehir’in Gezilebilecek En Güzel 10 Yeri’ni sizlerle paylaşmak istedik.

#1 TÜLOMSAŞ Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili olan DEVRİM’i görmek istiyorsanız, TÜLOMSAŞ Müzesi’ne uğramadan Eskişehir’den ayrılmayın.

1 puan
Upvote Downvote

#2 Havacılık Müzesi

Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü’nün ana giriş kapısının karşısında kalan Havacılık Müzesi’nde, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiş ve ülkeye uzun yıllar hizmet ettikten sonra emekliye ayrılmış olan uçak ve helikopterleri görebilirsiniz.

0 puan
Upvote Downvote

#3 Balmumu Heykeller Müzesi

Aynı zamanda usta bir heykeltıraş olan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen’in elinden çıkmış balmumu heykellerin sergilendiği, Balmumu Heykeller Müzesi’ni görmeden kesinlikle Eskişehir’den ayrılmayın. Müzede Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli siyaset simalarının, yabancı devlet adamlarının ve birçok ünlü sanatçının balmumu heykelini görebilirsiniz.

0 puan
Upvote Downvote

#4 Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi, adından da anlaşılacağı üzere eskiden meyve sebze hali olarak kullanılan bir yapının, hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz, canlı müzik dinleyebileceğiniz ve tiyatro izleyebileceğiniz dört dörtlük bir gençlik merkezine dönüştürülmüş halini hayranlıkla görebileceğiniz bir yer.

0 puan
Upvote Downvote

#5 Tarihi Odunpazarı Semti

Eskişehir’in bize göre gezilebilecek en güzel yeri, şehrin ilk yerleşim yeri olan, tarihi evleri, irili ufaklı cam sanatları merkezleri, tarihi evlerin bahçelerine kurulu kafeteryaları, otantik motelleri ve hanlarıyla son yılların cazibe merkezi olmayı başarmış Odunpazarı. Eskişehir geziniz sırasında yalnızca Odunpazarı’nı tam anlamıyla gezmeniz bile bir gününüzü alacaktır.

0 puan
Upvote Downvote

#6 Kentpark

Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin tam karşısında yer alan Kent Park, şehre otobüsle gelenlerin ilk durağı olabilecek güzellikte oldukça geniş bir alana kurulu. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan parkta göletler, yapay plaj ve yemek yiyebileceğiniz gölet manzaralı şirin kafeteryalar bulunuyor.

0 puan
Upvote Downvote

#7 Adalar

Eskişehir’in tam merkezinde yer alan Adalar, Porsuk Nehri’nin üzerine kurulu, nehrin iki tarafında irili ufaklı kafeteryaların yer aldığı, gondol ve motorlu tekne ile gezebileceğiniz, aynı zamanda birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ilgi çekici bir bölge olma özelliği taşıyor.

0 puan
Upvote Downvote

#8 Şelale Park

Eskişehir’i ayaklarınızın altına serilmiş halde, çay içerek izlemek istiyorsanız Şelale Park’ta bir mola vermenizi ısrarla tavsiye ediyoruz.

0 puan
Upvote Downvote

#9 Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı (Sazova Parkı)

Dev bir korsan gemisinin dümenine geçip, hazinenizi koruyan tayfalarınızla birlikte, içinde devasa balıkların, ördeklerin ve kuğuların yaşadığı bir denizde kaptanlık yapmak istiyorsanız, Sazova Parkı’na uğramanızı öneriyorum.

0 puan
Upvote Downvote

#10 Hamamyolu

Eskişehir’in ünlü hamamlarının yer aldığı en gözde bölgesi olan sıcak sulardan başlayıp, yine bir başka gözde bölge olan Odunpazarı’na kadar uzanan Hamamyolu’nda, kuyumcular, baharatçılar, gümüşçüler ve yöresel ürünler satan dükkanları zevkle dolaşabilirsiniz. Vaktiniz varsa Has Hamam ya da Şiraze Hamam’dan birine de uğrayabilirsiniz.

0 puan
Upvote Downvote

Puan Ver

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

Boyun Tutulmasına İyi Gelen 6 Egzersiz

Starbucks Hakkında Fazla Bilinmeyen 10 İlginç Gerçek